Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O obci > Turistické cíle

Turistické cíle

Velká, Malá Basa a Ještědský vodopád

Ještědský vodopád

Staré vápencové lomy a uměle vytvořený vodopád (vysoký 8 metrů) ležící na jižním svahu nad osadou Padouchov, tvoří domov pro několik chráněných druhů netopýrů. Dopadající voda mizí v neznámém podzemí, prostoupeném krasovými dutinami a na povrch se pravděpodobně vrací jako Padouchovský potok u osady Padouchova. Vodopád v pravém slova smyslu lze spatřit především na jaře v době tání sněhu. Po většinu roku jde o vlhkou skalní stěnu, ze které kape voda. V těsné blízkosti skály zde roste památný lesní buk, který má obvod kmene 461 cm. Dále odtud můžete pokračovat v cestě na Pláně pod Ještědem, Vápenici nebo Nový prales.

Vápenice

Vyhlídka s hezkým pohledem na Ralskou pahorkatinu, především na vrch Ralsko a Bezděz.

Skalákovna

Vytesané dvě skalní místnosti tzn. skalní byt, který se stal předlohou povídky Karolíny Světlé „Skalák“. Stojí na úpatí Mazovy Horky (569 m) ležící mezi Javorníkem a Jiříčkovem. Je nejvyšším bodem Kotelské vrchoviny a náleží do přírodního parku Ještěd. 

Šámalova chata

Vyhlídkové místo (735 m) s nenáročným výstupem od rozhledny V Trnčí na Rašovce. Leží zde bývalý hostinec a kamenný stůl s krásným výhledem do okolí od Jizerských hor přes Trosky a Bezděz až po Ralsko. Je to oblíbené místo pro svatební obřady a mše. Každoročně se tu koná Svatojánská pouť. Po hřebeni lze vystoupat až na vrchol Ještědu.

Rozhledna v Trnčí

Vyhlídková věž vysoká 22,5 metrů je součástí výletní restaurace „V Trnčí“ ležící na kraji osady Rašovka (součást obce Šimonovice) u Liberce. Rozhledna byla postavena v roce 2005 a to na místě bývalé stejnojmenné restaurace, která zde stávala již 1898. Odtud je možnost pokračovat po turistických značkách k chatě u Šámalů nebo také na Obří sud Javorník.

Nový prales

Se rozkládá na jižních svazích Ještědského hřebene, 800 m od chaty na Pláních pod Ještědem. Nový prales je ve střední Evropě unikátní projekt vznikající nedaleko Ještědu v severních Čechách. Od roku 2004 tu nezisková organizace Čmelák - Společnost přátel přírody z.s. přeměňuje smrkové monokultury na plnohodnotný pestrý les, který je svěží, barevný a plný života. Les takový, jaký by měl být. Skrz nejstarší část vede česko-německá naučná stezka.

Jak se dostat k naučné stezce?  Viz. odkaz: www.novyprales.cz/naucna-stezka 

Lesopark Horka

Leží v sousedství Golfového hřiště v Rozstání. Cílem tohoto projektu je podnítit rodinu k poznávání přírody, rozvoji logického myšlení a pohybu na čerstvém vzduchu. Po celém lesoparku jsou rozmístěny informační panely s popisy a obrázky živočichů a rostlin. Na tabulkách s kvízovými otázkami si může celá rodina prověřit všeobecné znalosti. K setkáním a různým představením slouží amfiteátr. Pohrát si a protáhnout se mohou děti na lesním hřišti, kde se mimo jiné nalézají lanové prvky různých obtížností. Velké oblibě u dětí se těší obr, který se po zakřičení do ucha rozpovídá.

Přírodní park Ještěd

Byl vyhlášen 1.května 1995 a nachází se na ploše 93,6 km². Lesy pokrývají plochu 63,7 % rozlohy celého území. Nejvyšším bodem parku je Ještěd (1012 m). Park je dlouhý 22 km a jeho maximální šířka činí 7 km. Přírodní park Ještěd zasahuje nebo přímo pokrývá území 15 obcí.