Dne 29. června 2019 v horkém odpoledni při konání 24. srazu javornických rodáků a přátel se v Javorníku konala výjimečná událost – žehnání obnovenému historickému kříži panem Miroslavem Maňáskem páterem Církve římskokatolické. Svými proslovy oslovili přítomné paní Václava Vokáčová, pan Tomáš Schwarz a pan Svatopluk Koudela. Ke sváteční atmosféře přispěl folklorní soubor Horačky. Akce pokračovala v hostinci Na Farmě, kde se za příjemné hudby posedělo až do ranních hodin.
Rád bych se rozepsal o této slavnostní akci podrobněji, protože tento obnovený kříž je jedinou sakrální památkou, která se v obci Javorník dochovala. Je obnovena nedaleko původního umístění, místními rodáky, bez finančního přispění obce, bez využití prostředků z dotací.
Pokud se nemýlím poslední památkou, která byla rekonstruovaná v našem katastru, byla kaple Nejsvětější Trojice na hoření Proseči. K záchraně této památky došlo opět díky velké pomoci místních obyvatel, kteří se přímo podíleli na opravě a rekonstrukci. Finančně přispěla obec Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj a sponzorsky i místní firma. K rekonstrukci došlo již v roce 2005. K úplné obnově chybí jediné – osadit do kaple nový zvon. Ten původní podle mých informací zmizel z věžičky těsně před zahájením oprav. Je nereálné ho objevit. Bylo by úžasné, kdyby se tak stalo. Hned po rekonstrukci kaple byla vyhlášená sbírka na zvon nový. Díky přispění mnoha jednotlivců dosahuje vybraná částka výše třetiny předpokládaných nákladů na pořízení nového zvonu. Drobné stavební památky ke zdejší horské krajině neodmyslitelně patří a zaslouží si naši pozornost. Nedávno jsem objevil zchátralý kamenný podstavec sochy s letopočtem 1797. Socha sv. Jana Nepomuckého byla nalezena nedaleko bohužel zcela zničená.
Letošní obnova jedné z mála památek tohoto druhu v naší obci, tohoto kříže, je vlastně v Javorníku po dlouhých letech výjimečnou událostí. Snad nastal čas, kdy přes všechny požadavky na investice v obci bude věnováno více úsilí a také financí do postupné obnovy těchto „pamětníků“ historie obce. Dle mého názoru lze za památky pokládat i obě historické požární zbrojnice v Proseči a v Javorníku. Ovšem mezi drobné stavby nemůže svojí velikostí patřit budova javornické školy postavená v roce 1924. Rozhodně, ale i ta patří k historii obce Javorník. Byla budovaná místními obyvateli pro místní děti. Vlastníkem budovy musí zůstat i nadále obec. Nápady na možné využití této stavby jsou k diskuzi, nejnáročnějším úkolem však bude najít finanční prostředky na celkovou rekonstrukci. Zmapovat všechny památky a získat o nich informace je prvním krokem k jejich obnově. Dovolím si zde požádat čtenáře o sdělení informací ke známým i zapomenutým památkám v Proseči pod Ještědem nebo v Javorníků a v nejbližším okolí. Opět se vrátím ke slavnostnímu obnovení kříže v Javorníku v místě zvaném „V Hruštičkách“. Nejdříve bych Vás rád seznámil s historií původního kříže pocházejícího z poloviny 19.století. Dovolím si citovat zesnulého pana Eisenbartha, který se zasloužil spolu s dalšími nadšenci o obnovení této památky:
„Když se řekne Kříž u potoka nejde jen o známý román spisovatelky Karoliny Světlé, ale také o kříž, který stával pod lípou u stodoly mého rodného domu v Javorníku čp.12 v blízkosti potoka. Další kříž v Javorníku stával za stodolou u domu čp.5 jak se říkalo „U Jirků“ při cestě ke Kamennému a byl zastávkou při procesí. Oba kříže byly v době kolektivizace v padesátých letech minulého století odstraněny. Ten „U Jirků“ překážel spolu s lípou při výstavbě skladu obilí, ten u nás vjezdu traktorů do stodoly, kterou jako jedinou v obci zabralo JZD pro své účely. Náš kříž byl na tom, ale o mnoho lépe. Babička s dědou plechový korpus schovali na půdě, kde na své znovuzrození čekal 60 let až do 15.7.2017, kdy se konal 22. sraz javornických rodáků. Kříž jsme vztyčili jen asi 5 m od bývalého stanoviště mezi dvě vzrostlé borovice. Ty důstojně doplňují okolí kříže, jako by čekaly na tuto novou úlohu.“
Díky požehnání tomuto kříži páterem Miroslavem Maňáskem došlo k úplnému obnovení této drobné sakrální památky, která je právě odkazem na dřívější silnou náboženskou úctu a víru v každodenním životě místních obyvatel. Dovolím si zde napsat ještě pár osobních vět. Zdejší historii mám velmi rád, i když nejsem místním rodákem. Kořeny rodiny mé ženy se zde v Javorníku prokazatelně datují do roku 1748. Jako rodina žijeme na stejném místě, tedy v poněkud mladším domě, ten stávající je pouze 105 let starý. Věřte, že tu dlouholetou rodinou historii spojenou s jedním místem mé ženě závidím. Někdo může poznamenat budoucnosti je pro nás vždy důležitější než minulost. Osobně mám nyní příležitost budoucnost obce určitým způsobem a s některými z Vás společně utvářet. Zároveň si také myslím, že každý odkaz na historii v podobě zachráněné stavby drobné památky nebo právě obnoveného kříže v místě kde žijeme, je vyjádřením toho, že to místo máme rádi a že zde chceme žít. Rád bych na závěr poděkoval všem, kteří společenskou akci 29. června připravili i těm, kteří se zúčastnili. Tomáš Schwarz starosta obce Proseč pod Ještědem.
Článek ze zpravodaje č.80 (11/2019) vydaného Sdružením rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé.